Informator za sumnjičave

Ovde je već godinama mir o čemu vi sad pričate?

Za nas mir nije samo odsustvo rata. Za nas je mir, postojanje slobode kretanja, mišljenja, delovanja, postojanje sigurnosti, pravde, odsustvo ugnjetavanja, diskriminacije i nepravde. Svojim radom sprečavamo nasilne sukobe u budućnosti, a učimo da se sa sukobima nosimo na nenasilan, transformativan način.

Zašto otkopavate stare kosti? Nije li važnije okrenuti se budućnosti?

Teško je imati sigurnu i perspektivnu budućnost sa zaostavštinom neriješenog konflikta koji generiše mržnju, strah i nesigurnost i u kojem jedni drugima još uvijek predstavljamo prijetnju.

Za koga radite?

Za sebe, jer ne želimo da živimo u društvu diskriminacije, nasilja i straha. Nekad nas pogrdno nazovu idealistima. Za nas je to kompliment. Verujemo u ono što radimo, i verujemo u ljude na ovim prostorima, da mogu bolje i zaslužuju bolje. Verujemo da time radimo i za ljude koji žive na prostoru bivše Jugoslavije uključujući i našu decu i njihovu budućnost.

Ko vas finansira?

Kada osmislimo šta bismo radili, tražimo donatore koji bi tu aktivnost podržali. Poslednjih godina najviše podrške dobijamo u saradnji sa našom sestrinskom organizacijom KURVE Wustrow kroz program Civilna mirovna služba od Ministarstva za razvoj i međunarodnu saradnju SR Nemačke (BMZ).  Od 1997. do danas smo dobijali podršku od velikog broja donatora iz zapadne Evrope i sarađivali smo sa brojnim organizacijama iz regiona i šire.  Postoje donatori i države čije donacije nikada ne bismo prihvatili. U isto vreme nam je žao što nas ne podržavaju vlade država našeg regiona.

Zašto vam daju novac?

Za projekte rada na izgradnji mira na prostoru bivše Jugoslavije. UN cilj je da najbogatije zemlje sveta daju 0,7% svog godišnjeg prihoda za međunarodni razvoj. Sve vlade zemalja EU su obavezne da u svom budžetu upravljaju stavkom za međunarodnu pomoć/razvoj. Od ravnomernije razvojenog sveta profitiraju svi, jer je utvrđeno da se na taj način vrši prevencija kriza koje pogađaju i siromašne ali i bogate zemlje.

Da li vam diktiraju šta treba da radite?

Ne prihvatamo ičiji diktat sa strane, bez obzira o kome se radi. Bilo je situacija da nam je sugerisano kako treba da radimo, ali u tim slučajevima do saradnje nije dolazilo. 

Radimo po svom programu, svojoj savesti i svom vrednosnom sistemu. 

Kad osmislimo aktivnost koju bismo želeli da radimo, tražimo ko bi nas u tome podržao. U isto vreme uvek smo spremni da primimo kritiku, predlog, način za unapređenje našeg rada. Otvoreni smo za kritiku , i pozivamo sve koji sa nama sarađuju da nam je pruže. Povremeno imamo eksterne evaluacije našeg rada.

Ko vama upravlja?

Nismo hijerarhijski postavljena organizacija, tako da nemamo “upravljače” i “šefove”. Odluke donose članovi i članice CNA tima, konsenzusom. Naravno, zakonsku formu koja propisuje obavezu zastupnika/ce u oba ureda ispunjavamo.

Informator za nesumnjičave

Odakle je model po kojem radite?

Model je naš, nastao je iz našeg rada, promenljiv je i stalno ga preispitujemo i nadograđujemo novim idejama i uvidima.

Da li se može preuzeti sadržaj/materijal sa sajta (priručnik, filmovi, fotke, publikacije…) i pod kojim uslovima?

Može. Besplatan je. Ukoliko imate želju da koristite naše materijale za svoj rad, molimo vas da navedete izvor i da postavite direktan link ka našem sadržaju koji preuzimate.

Da li se može koristiti sadržaj web priručnika i pod kojim uslovima?

Može i treba. Molimo Vas da pritom pratite napomene i smernice koje priručnici sadrže. Nadamo se da ćete metode koristiti u skladu sa principom nenasilja. Ipak, bilo bi nam drago da nam ponekad neko napiše rečenicu-dve o tome kako je i kada koristio naše priručnike, kako je do njih došao/la, da nam ukaže na neku grešku ili da ideju za budući rad.

Kako se može postati član vaše organizacije?

Ne trudimo se da imamo formalno članstvo. Sarađujemo sa stotinama ljudi širom regiona od kojih mnogi kažu da su naši članovi-ce, da smo deo iste zajednice, a za to nam nije neophodna članska karta. Postoji više načina da se pridružite našem delovanju, a jedan od njih je i učešće na treninzima, programima mirovnog obrazuovanja koje organizujemo.

Kako se mogu prijaviti na Konkurs Biber?

Napišeš priču, pa klikneš OVDE

Kako se mogu prijaviti na vaš program mirovne edukacije?

Smisliš zašto to želiš, i detaljno obrazložiš u motivacionom pismu, kad vidiš da je objavljen poziv za neki trening. A da bi znao/la za poziv, najbolje je da budeš na mailing listi, klik OVDE

Da li je moguće kod vas obaviti stručno usavršavanje, praksu …?

U principu da, ali mi smo mala organizacija i imamo vrlo ograničene kapacitete. Kod nas je na raznim stručnim usavršavanjima i praksama bilo dosta ljudi, ali su oni većinom bili učesnici/e nekih naših programa.

Koje komemoracije posjećujete?

Posjećujemo komemoracije svim žrtvama u proteklom ratu/ratovima, ne pristupamo selektivno žrtvama favorizujući jedne u odnosu na druge.  Na komemoracije dolazimo samo uz poziv i podršku lokalnih udruženja boraca, porodica udruženja žrtava ili predstavnika vlasti iz tog mjesta ili regije, odnosno organizatora komemorativnog događaja. Nije nam cilj da privučemo pažnju skandalom ili sukobom, već da iskažemo solidarnost i pošaljemo poruku mira.

Zašto obilježavate samo mjesta stradanja Srba/Bošnjaka/Hrvata?

Obilježavamo sva mjesta ratnih stradanja za koje se pouzdano zna da su to bila. Ne vršimo etničku selekciju, niti se trudimo da uspostavimo “ravnotežu“. Za nas su sve žrtve jednako važne.