Centar za nenasilnu akciju

CNA  [Sarajevo | Beograd]

Centre for nonviolent action

Novi priručnik: Nenasilje!

| CNA |
Iz štampe je izašao naš novi priručnik u kome smo sakupili iskustva stečena za 20 godina rada na treninzima. ...
28. decembar/prosinac 2018
28. decembar/prosinac 2018

Drage prijateljice i prijatelji,

Iz štampe je izašao naš novi priručnik za rad na obrazovanju za izgradnju mira u kome smo sakupili iskustva stečena za 20 godina rada na treninzima. On je proširena i dorađena verzija našeg prvog priručnika “Nenasilje?!“, objavljenog pre 18 godina, koji i dalje ima zavidan broj preuzimanja na internetu. Razlika nastala u 18 godina rada između prve verzije priručnika i ovog sada je to što smo odlučili izbrisati upitnik iz naslova, te on sada glasi “Nenasilje! Priručnik za treninge iz izgradnje mira“. Stečeno iskustvo rada u borbi protiv nepravde i prevazilaženju nasleđa nepravdi, je naše uverenje u snagu i ispravnost primene principa nenasilja, dodatno učvrstilo.

Priručnik se može besplatno preuzeti sa našeg sajta u PDF formatu, a štampano izdanje je dostupno u oba naša ureda.

U njemu možete naći predloge za radionice i vežbe na čitav niz tema koje su usko vezane uz izgradnju mira: nenasilnu komunikaciju, saradnju i timski rad, percepciju, liderstvo, nasilje, predrasude i diskriminaciju, identitet i različitosti, razumevanje, analizu i kreativnu razradu sukoba, rodnu ravnopravnost, suočavanje s prošlošću, izgradnju mira, pomirenje, ophođenje sa strahom, moć, izgradnju poverenja, nenasilje i mirovni aktivizam i nenasilnu akciju.

U početnim poglavljima detaljno smo opisali šta je to CNA trening, šta su mu ciljevi i koji su mu dometi, ko su učesnici, ko ih bira, ko su treneri i šta je uloga trenera, kako se trening priprema i o čemu treba voditi računa još u pripremi treninga, a o čemu u toku njegove sprovedbe, kako su struktuirane radionice, kako izgleda koncept treninga, od kakvog vrednosnog okvira polazimo, kako razumevamo pojmove: sukob, nasilje, nenasilje, pomirenje, izgradnja mira, suočavanje s prošlošću. I na kraju, sabrali smo i čitav spektar poteškoća s kojima smo se sretali u ovom radu i opisali one uspešnije odgovore na njih.

Namera nam je  da nove metode koje budemo izmišljali i primenjivali u budućnosti, objavljujemo u online verziji priručnika koji će biti koncipiran kao pomoćni alat za pripremu i vođenje treninga. Na adresi https://handbook.nenasilje.org se zasada nalaze samo neki pomoćni materijali koji se mogu preuzeti.

Verujemo da će ovaj priručnik najviše koristiti ljudima koji rade u obrazovanju, formalnom ili neformalnom, pre svega sa odraslima ili mladima, i da će posebno koristiti onima koji rade na društvenoj promeni u svom okruženju – jer upravo je iz te perspektive i pisan, iz perspektive nas, aktera, koji smo i deo problema i deo rešenja. Nadamo se da će ovaj priručnik biti podrška svima vama koji ste dovoljno hrabri da menjajući sebe, menjate i svet i stvarate izvesniju i slobodniju budućnost za sve.

Zahvaljujemo Austrijskoj razvojnoj agenciji (ADA), nemačkom Saveznom ministarstvu za privrednu saradnju i razvoj (BMZ), KURVE WustrowDiakonie Austrija i Međunarodnom društvu pomirenja (IFOR Austrija) što su podržali objavljivanje ovog priručnika.

| CNA |

poveznice:

kategorije:

cna sajtovi

onms

biber

nenasilje!

kultura sjećanja