Dokumentacija: Razmena o izgradnji mira, Južna Azija – Zapadni Balkan

| CNA |
Susret u okviru projekta “Razmena o izgradnji mira Južna Azija – Zapadni Balkan“ organizovali smo od 26. marta do 2. aprila 2022. godine u Bosni i Hercegovini. Susret je obuhvatao dva dela: izborni studijski put u Mostar i radionice u… ...
2. septembar/rujan 2022
2. septembar/rujan 2022

Susret u okviru projekta “Razmena o izgradnji mira Južna Azija – Zapadni Balkan“ organizovali smo od 26. marta do 2. aprila 2022. godine u Bosni i Hercegovini. Ranije smo objavili tekst „Susret razmjene sa prijateljima iz Azije“ našeg kolege Nedžada Novalića o ovom iskustvu, a sada činimo dostupnom obimnu dokumentaciju o ovom događaju (dostupna je u PDF formatu na engleskom jeziku).

Susret je obuhvatao dva dela: izborni studijski put u Mostar i radionice u Sarajevu.

Ideja o razmeni između mirovnih aktivista iz ove dve međusobno veoma udaljene regije nastala je zahvaljujući prethodnoj saradnji između organizacija United NGOs Mission Manipur (UNMM), Bread for the World i Centar za nenasilu akciju (CNA).

Učesnice i učesnici ovog programa došli su iz Indije (Institute for Social Democracy), Manipura/Indija (UNMM i Centre for Women and Girls), Bangladeša (Maleya Foundation), Nemačke (Bread for the World), Severne Makedonije (Mirovna akcija i Centar za ljudska prava i rešavanje sukoba), Hrvatske (Srpsko narodno vijeće), Srbije (Helsinški komitet za ljudska prava u Srbiji i CNA) i Bosne i Hercegovine (CNA). Susret je osmislio i sproveo u delo CNA tim, čiji su zaposleni iz različitih zemalja bivše Jugoslavije.

Potrebu za razmenom između mirovnih radnika i aktivista iz ovih krajeva smatramo očiglednom: rad na izgradnji mira je težak i kompleksan, za obe regije važno je pitanje kolektivnih identiteta i konflikta povezanih s njima, organizacije uglavnom nemaju dovoljno kapaciteta da pokriju sve kompleksnosti mirovnog rada, podrške nema dovoljno, čak i kada država nije neprijateljski nastrojena prema njima, uglavnom nemaju nikakvu podršku od država iz kojih dolaze, posao se uglavnom oslanja na entuzijazam pojedinaca, koji su onda pod visokim rizikom od burn-outa, itd. Potreba za refleksijom i osnaživanjem je od suštinske važnosti, no često se smatra luksuzom i lako se zanemari.

Nadamo se da će ova dokumentacija koristiti i drugima zainteresovanim za rad na izgradnji mira.

| CNA |

poveznice:

kategorije:

cna sajtovi

onms

biber

nenasilje!

kultura sjećanja