Izvještaj možete preuzeti ovde:
Drage prijateljice, dragi prijatelji,
Iako se situacija značajno popravila, pandemija je i krajem 2021. i tokom 2022. godine uticala na naš rad.
Neke od naših aktivnosti je odlagala, neke redukovala i izmijenila, prije svega u pogledu onemogućavanja fizičkog susreta sa ljudima, te nas prinudila da i u ovom periodu manji dio njih realizujemo u on line prostoru. Sa odlaganjem i redukovanjem aktivnosti, sa sprječavanjem kretanja i sretanja ljudi, kao da su se i procesi dalje demokratizacije i uvažavanja ljudskih prava na našim prostorima redukovali, odlagali, zabranjivali. To nas, kao niti prethodnih godina, nije obeshrabrilo, već jače uvjerilo u ispravnost i neophodnost nastavka borbe za izgradnju mira na ovim prostorima.
Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja (ONMS) i rad sa ratnim veteranima predstavljali su najveći dio naših aktivnosti i u toku ovog perioda.
U decembru/prosincu 2021. godine organizovali smo Komemorativni skup: Sjećanje na Novicu Kostića, u znak sjećanja na našeg dugogodišnjeg saradnika i prijatelja, mirovnog aktivistu i veterana, preminulog u decembru 2020. godine. Tom prilikom smo u Vlasotincu, gradiću na jugu Srbije, položili cvijeće na njegov grob, održali komemorativni skup, te zajedno sa tridesetak ratnih veterana i mirovnih aktivista iz regiona, uz podršku porodice i sa potpisima podrške preko 150 sugrađana/ki, podnijeli inicijativu za promjenu naziva ulice u kojoj je stanovao u Ulicu Novice Kostića. I dalje, nakon devet mjeseci, sa nadom očekujemo odgovor nadležnih institucija.
Tokom januara/siječnja 2022. prisustvovali smo komemoracijama u Skelanima, opština Srebrenica, i u Tarčinu kod Hadžića u Bosni i Hercegovini. Zajedničku
posjetu Stupnom Dolu kod Vareša i Trusini kod Konjica skupa sa članovima/cama porodica stradalih sa obje strane, organizovali smo u maju/svibnju 2022. Bili smo i treći put za redom, ovog puta sa većom grupom ratnih veterana, na komemoraciji u Vitezu, Bosna i Hercegovina, u junu/lipnju 2022. Na kraju smo u Blagaju kod Mostara, Bosna i Hercegovina, početkom juna/lipnja 2022. organizovali susret na kojem smo sa ratnim veteranima razgovarali i promišljali o
dosadašnjim rezultatima, izazovima i preprekama, kao i budućim akcijama i planovima.
Organizovali smo i dvije akcije obilježavanja neobilježenih mjesta stradanja, u novembru 2021. sedamnaestu po redu, kada smo obišli i obilježili lokacije u Trnovu, Hadžićima i Bugojnu, i osamnaestu u februaru 2022. na teritoriji Brčko distrikta BiH. Detaljnije o svim akcijama možete čitati i na ONMS sajtu onms.nenasilje.org.
Uspjeli smo da održimo jednu aktivnost iz našeg mirovnog obrazovanja i to šesti po redu „Mir- Paqe-Мир“ trening izgradnje mira, koji prethodne godine zbog epidemiološke situacije nismo mogli organizovati. U planu je da se do kraja 2022. godine realizuje i naš Osnovni trening iz izgradnje mira.
Napokon smo uspjeli da organizujemo niz promocija Biber 03 zbirke, koje smo zbog pandemije korona virusa morali da odložimo. Promocijama smo pridružili i krajem septembra/rujna 2021. godine publikovanu Biber 04 zbirku. Od septembra/rujna 2021. do marta/ožujka 2022. Biber je predstavljen publici u 8 gradova: Šibeniku, Prijedoru, Podgorici, Novom Sadu, Bugojnu, Bujanovcu, Prištini i Prizrenu.
Djeliće atmosfere sa nekih od promocija možete poslušati na našem podcastu Da razumemo drugog onako kako on razume sebe, dok ako vam treba dodatni nagovor da pošaljete priču na Biber konkurs poslušajte i podcast Ako razmišljate da li da napišete priču za Biber. Raspisan je i zatvoren peti Biber konkurs, odštampanu zbirku kratkih priča Biber 05 očekujemo u februaru 2023. godine. Šest priča iz zbirke Biber 04 dobilo je i svoja audio izdanja, a sve o Biberu možete da pratite na sajtu biber.nenasilje.org.
Realizovali smo krajem marta/ožujka – početkom aprila 2022. godine u Bosni i Hercegovini susret u okviru projekta „Razmena o izgradnji mira Južna Azija – Zapadni Balkan“. Susret se sastojao od dva dijela, studijskog puta u Mostar i radionica u Sarajevu. Program je realizovan u saradnji sa Bread for the World.
Uz doprinos naših saradnika i prijatelja Luana Imerija (Severna Makedonija), Qerima Ondozija (Kosovo) i Dalmira Miškovića (Hrvatska) članovi/ce CNA tima su pisali/e o političko-društvenim kontekstima u državama u kojima živimo i radimo.
O svemu pobrojanom možete čitati u ovom izveštaju, a detaljnije i na našim sajtovima nenasilje.org; onms.nenasilje.org; biber.nenasilje.org
Zahvalni smo za svaki komentar, kritiku, uvid ili povratnu informaciju koju dobijemo.
CNA tim